MAKİNA PANELLERİ & KONTROL PANELLERİ


Alüminyum –  Leksan ya da  Paslanmaz  malzeme çeşitlerimiz ile ön-panel üretimi yapılmaktadır.
Alüminyum Etiket
Panel Etiketler; müşterilerimizin ihtiyaçları doğrultusunda; eloksallı alüminyum malzemeden ya da polycarbone malzemeleri tercih ederek panel etiket üretiyoruz. Makina panelleri ve tekne panelleri ağırlık olmak üzere çok çeşitli türlerde panel etiketi üretebiliyoruz.

Kullanılan malzemeler kendi içerisinde çeşitlilik göstermektedir. Etiketin kullanılacağı alan belirlendikten sonra en uygun malzeme seçimi yapılmalıdır. Panel etiket; genellikle polycarbone dediğimiz leksan malzemeden ya da eloksallı alüminyum malzemeden üretilmektedir. Her iki malzeme de panel için gerekli olan delik açma- dekopaj gibi işlemlere uygundur. Baskı türünü genellikle serigraf baskı sistemi olarak tercih etmekteyiz. Özellikle leksan malzeme de baskı; malzeme ile yapışkan arasında kaldığı için panellerde uzun ömürlü kullanıma imkan sağlamaktadır. 

Panel etiketler; süt tankları, endüstriyel ekipmanlar, otomotiv sektörü, otomasyon, makina sektöründe oldukça fazla karşımıza çıkmaktadır. Burada önemli olan yapılacak olan panel etiketin, hangi malzemeden yapılması gerektiğinin belirlenmesidir. Çünkü bir makina üzerine; PVC malzemeden panel yapılırsa çok uzun süre kullanımı olamayacağı için, hem makinanın panel düğmelerinin özelliklerini göremeyeceksiniz hem de kullanım sırasında oldukça sorun yaşayacaksınız. Bu nedenle seçilen malzeme konusunda hassas olunması gerekmektedir.

LEKSAN MALZEME ÖZELLİKLERİ

Bu etiketler çeşitli kalınlıklarda gelir ve bunlar arasında “0,05 ” , “0,010” ve “0,020” kalınlıkları bulunur. Her bir kalınlık, çeşitli uygulamalar için ideal olarak kullanılır. Örneğin, 0,05 ”kalınlığında bir Lexan etiketi cam, metal
ve plastik üzerinde kullanılabilir. Ancak pürüzlü yüzeyler için ideal olmayabilir. Aynı zamanda bu etiket düz veya kavisli yüzeyler için kullanılabilir. Hem neme hem de ısıya dayanıklıdır. Hafif kimyasallara ve aşındırıcılara maruz
kalan yüzeylerde de kullanıma uygundur.

ELOKSALLI ALÜMİNYUM MALZEME ÖZELLİKLERİ

Eloksal; alüminyum etiketlerin yüzeyindeki doğal oksit tabakasının kalınlığını artırmak için kullanılan bir elektrolitik pasivasyon işlemidir.

İşlem anotlama olarak adlandırılır, çünkü işlem görecek parça bir elektrik devresinin anot elektrodunu oluşturur. Anodik filmler ayrıca boyaları emebilen kalın gözenekli kaplamalara sahip bir dizi grafik efekti için de kullanılır.
Eloksallanmış alüminyum etiketler ve isim levhaları; dayanıklıdır. Çünkü tasarım, geleneksel bir matbaa mürekkebinde olduğu gibi sadece yüzey üzerinde değil, alüminyum yüzeyine de emilir.